Koniec pewnej epoki wśród biegaczy

„To już jest koniec, nie ma już nic” brzmi jeden z utworów zespołu Elektryczne Gitary i podobna nuta wybrzmiała niejednemu biegaczowi, który marzył o zdobyciu Korony Maratonów Polskich kiedy gruchnęła wiadomość z zakończeniu projektu trwającego od 2007 roku. Fakt, kończy się pewna epoka ale na szczęście niesie ze sobą powiew świeżości.

Początkowo ten najważniejszy i najbardziej prestiżowy cykl biegów ulicznych składał się z pięciu biegów o długości 42,195 km. Jego pomysłodawcą był jeden z twórców Cracovia Maraton – nieżyjący już Wiesław Maczek a celem było połączenie pięciu najstarszych maratonów w Polsce poprzez nagrodzenie i wyróżnienie tych, którzy je wszystkie ukończyli. W kolejności alfabetycznej były to maratony w Dębnie, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Biegacze, którzy chcieli zdobyć odznakę Korony Maratonów Polskich mieli 24 miesiące na ukończenie wymienionych biegów. Niestety pandemia odcisnęła mocne piętno na całe środowisko imprez biegowych. Pomimo, że w 2019 roku przyznano najwięcej odznak w historii cyklu bo aż 1440 to po tym roku z korony wypadł maraton we Wrocławiu. Organizatorzy nie zdecydowali się na dopisanie innego z królewskich dystansów do cyklu w związku z czym zmagania organizowane były w okrojonej wersji czterech biegów.

Wygaszenie Maratonu we Wrocławiu podaje się jako jedną z przyczyn zakończenia projektu niemniej jednak czynnikiem, który bardziej przysłużył się takiej a nie innej decyzji jest malejąca ilość uczestników. Tak jak wspomniałem rok 2019 był rokiem historycznym jeżeli chodzi o ilość przyznanych odznak tak dwa kolejne sezony powiększyły ilość osób odznaczonych jedynie o pięćdziesięciu biegaczy – 42 w 2020 roku oraz tylko 8 w 2021 roku. Patrząc na przestrzeni 17 lat kiedy łącznie do końca 2023 roku zostało odznaczonych ponad 10 300 osób wyniki te przedstawiają się naprawdę słabo.

Zatrzymując się chwilę przy statystyce warto dodać informację, że 9555 osób może pochwalić się zdobyciem odznaki po ukończeniu cyklu składającego się z 5ciu biegów.

Skąd taka frekwencja? Epidemia COVID-19 sprawiła, że część biegów została przeniesiona, dodatkowo niektórzy z uczestniczących w zmaganiach walczyli z chorobą, a dodatkowo koszt całego przedsięwzięcia wzrósł. W końcu Korona Maratonów Polskich to nie tylko opłata za rejestrację, ale także konieczność opłacenia udziału w każdy z biegów oraz sfinansowania całej logistyki okołobiegowej z noclegiem na czele. Co prawda rok 2022 ponownie rozpalił nadzieje kiedy odznaczonych zostało 442 biegaczy niemniej jednak w 2023 ponownie ilość spadła, tym razem do poziomu 272 odznak.

Co teraz? Osoby, które rozpoczęły zmagania w 2023 roku mogą dokończyć cykl w tym roku. Natomiast osoby, które w tym roku się zdecydowały na zdobycie ostatniej w historii Korony Maratonów Polskich muszą się pośpieszyć gdyż mają tylko czas do końca roku. Poniżej informacja w jakich terminach są wszystkie tegoroczne biegi wchodzące w skład cyklu wraz z krótkim opisem.

21. Cracovia Maraton – 14.04.2024 roku

Pierwszy bieg cyklu i największe wydarzenie biegowe na królewskim dystansie na wiosnę. Jak podają organizatorzy na swojej stronie bieg przyciąga biegaczy z całego świata i może pochwalić się największą w Polsce frekwencją uczestników z zagranicy. Do tej pory w tej imprezie wzięli udział zawodnicy z 70 państw. Hasłem imprezy jest „z historią w tle” a od 2014 roku zarówno start jak i meta mieszczą się na jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Krakowie czyli Rynku Głównym. Sama trasa wiedzie w sąsiedztwie najważniejszych zabytków takich jak Sukiennice czy Zamek Królewski na Wawelu.

Krakowski bieg na królewskim dystansie organizowano regularnie od 2002 roku. Ciągłość przerwała pandemia COVID-19. W latach 2020-2021 z powodu pandemii koronawirusa maraton nie odbył się, co dodatkowo utrudniło możliwość zdobycia Korony Maratonów Polskich.

We wszystkich dotychczasowych edycjach pobiegło ponad 60 tysięcy osób! Limit uczestników w tegorocznej edycji to 7 000 biegaczy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.cracoviamaraton.pl

Zapisy na stronie: www.datasport.pl

50. Maraton Dębno – 12.05.2024 roku

Miesiąc po pierwszym w 2024 roku wyścigu z cyklu odbędzie się jubileuszowa 50 edycja maratonu w Dębnie, które 34 razy było gospodarzem Mistrzostw Polski w maratonie. Każdy kto będzie chciał się zmierzyć z bardzo szybką i płaską trasą najstraszego maratonu w Polsce będzie miał do pokonania 4 pętle – dwie na trasie Dębno-Dargomyśl-Cychry-Dębno i dwie ulicami Dębna.

Więcej informacji na stronie: www.maratondebno.pl

Zapisy na stronie: www.datasport.pl

46.Maraton Warszawski – 29.09.2024 roku

Pierwszy z jesiennych maratonów w cyklu, który jest organizowany nieprzerwanie od 1979 roku. Do tej pory udział w biegu na królewskim dystansie w stolicy wzięło udział 96 546 uczestników, a w 2023 roku był to największy z maratonów gromadząc na mecie 5558 zawodników. W zeszłym roku start i meta zlokalizowane były w okolicy Pałacu Kultury i Nauki, w tym roku będzie podobnie.

Więcej informacji na stronie: https://nnmaratonwarszawski.com/

Zapisy na stronie: www.rejestracja.maratonwarszawski.com

23. Poznań Maraton – 13.10.2024 roku

Tylko dwa tygodnie po 46. Maratonie Warszawskim odbędzie się wyścig w stolicy wielkopolski. Maraton w Poznaniu organizowany jest od 2000 roku z przerwą w sezonie 2020 i 2021 kiedy z powodu pandemii koronawirusa zmagania nie były organizowane. To ostatni wyścig w 2024 roku i w ogóle ostatni bieg który wejdzie w skład maratonów zaliczanych do Korony Maratonów Polskich.

Więcej informacji na stronie: www.marathon.poznan.pl

Zapisy na stronie: www.runner.marathon.poznan.pl

Jak widać kalendarz jest dosyć napięty jeżeli chodzi o następujące po sobie w parach biegi wiosną i jesienią. Dla niewprawionego, początkującego biegacza marzącego o zdobyciu Korony Maratonów Polskich taki wysiłek może poskutkować kontuzją, ale każdy ma swój rozum i zna swój organizm.

Niemniej jednak cykl zdobył zarówno całą rzeszę fanów jak i przeciwników. Ci drudzy za główny argument swojej antypatii podają nabijanie kieszeni organizatorów za nic nie wnoszący ich zdaniem tytuł zdobywcy Korony Maratonów Polskich. Zarówno jednych jak i drugich nie należy przekonywać do swoich racji w końcu każdy postępuje po swojemu. W 2023 roku zarejestrowanych zostało 314 wniosków, w 2024 roku do dnia 21.02.2024 tylko 5 wniosków. Prawdopodobnie jest to podyktowane 12 miesięcznym terminem na ukończenie zmagań i bliska odległość następujących po sobie biegu. Do tej pory mając 24 miesiące można było zarówno rozłożyć siły jak i koszty w czasie, tak aby ze spokojną głową powalczyć o życiówki.

Jeżeli ktoś jeszcze jest chętny wziąć udział w historycznej bo ostatniej edycji i zmierzyć się z wyzwaniem zapraszam na stronę Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie https://korona.zis.krakow.pl/crown tam znajdziecie wszystkie niezbędne informacje.

Co dalej? Do końca nie wiadomo. Oficjalna informacja jest taka, że organizatorzy planują nowy rozdział od 2025 roku, dziękując za wsparcie wszystkim tym którzy przez lata byli częścią tego wyjątkowego projektu. Cóż… zatem czekam na kolejne wyzwania nowego cyklu, być może powiew świeżości ponownie sprawi, że zdobycie tytułu po ukończeniu jakiegoś cyklu biegów stanie się czymś pożądanym.